Pędzle czy wałki możemy wykorzystywać wielokrotnie, lecz musimy o nie odpowiednio zadbać. Jeżeli chcemy wykorzystać narzędzie przy kolejnym remoncie, niedopuszczalne jest doprowadzenie do utwardzenia się farby na wałku lub pędzlu, konieczne jest niezwłoczne umycie po zakończeniu prac, a następnie odpowiednie przechowywanie.
W niniejszym artykule postaramy się podpowiedzieć jak zadbać o narzędzia, aby korzystać z nich wielokrotnie.
Pomimo iż profesjonalne narzędzia są zdecydowanie droższe niż amatorskie odpowiedniki, warto uwzględnić je w budżecie remontu. Inwestycja w zakup dobrego narzędzia do malowania, to bardzo często gwarancja właściwie przeprowadzonych prac, łatwiejsza aplikacja oraz uzyskanie oczekiwanego efektu końcowego.
Dzięki narzędziom dobrej jakości unikniemy uszkodzeń powłoki spowodowanych przez włosy zgubione przez pędzel czy defektów na powierzchni jak morka czy smugi. Uszkodzenia spowodowane przez takie narzędzie będą wyłącznie generować wyższe koszty remontu, a także obniżać estetykę wykonanych prac.
Do usunięcia pozostałości farb używamy rozcieńczalników lub rozpuszczalników, które dzięki swojemu składowi chemicznemu mają właściwości rozpuszczania związków zwartych w farbach. Prawdopodobnie, dowolny rozpuszczalnik pozwoli w pewnym stopniu oczyścić narzędzie dzięki swoim właściwościom. Dowolny rozpuszczalnik nie jest niestety najlepszym możliwym produktem dla konkretnego rodzaju farby. Przystępując do czyszczenia narzędzi, warto kierować się właściwościami chemicznymi i wybierać produkty do czyszczenia według następującej kolejności:
Zastosowanie nieodpowiedniego, często zbyt agresywnego rozpuszczalnika doprowadzi do oczyszczenia narzędzi z zabrudzeń i pozostałości po farbie, jednak jednocześnie może uszkodzić narzędzie. W przypadku pędzli wyższej jakości, wraz z mechanicznym przytwierdzeniem włosów skuwką do trzonka, wykorzystuje się specjalne kleje zapobiegające wypadaniu pojedynczych włosów podczas malowania. Klej, którym przytwierdzono włosie pędzli, może uszkodzić zbyt agresywny preparat do mycia narzędzi. Podobna sytuacja dotyczy wałków, dlatego na liście „nie zalecanych” preparatów do mycia narzędzi znajdą się:
Pamiętajmy, że preparaty przeznaczone do mycia są związkami chemicznymi. Używajmy produktów ochrony osobistej (rękawiczki, okulary, maseczki) nie tylko podczas malowania, ale również podczas mycia narzędzi.
Myjąc narzędzia postępuj według następujących zasad:
Zarówno warunki jak i sposób magazynowania są bardzo ważne. Nie zaleca się przechowywania narzędzi zanieczyszczonych farbami. Narzędzie, w którym nastąpiło „zaschnięcie” farby, zwłaszcza w skuwce utrzymującej delikatne włosy lub wewnątrz wałków, ulegnie definitywnemu uszkodzeniu. Utwardzony produkt lakierniczy wewnątrz skuwki lub wałka, będzie niemożliwy do oczyszczenia i spowoduje wykruszanie lub wyłamywanie fragmentów włosów.
Czyste narzędzia przechowuj w suchych pomieszczeniach. Nadmierna wilgoć lub bezpośredni kontakt z wodą mogą powodować powstawanie korozji na stalowych elementach. Pędzle i wałki ustaw w odpowiedniej pozycji, włosiem do góry w przygotowanej puszcze lub połóż w taki sposób by nie odkształcały się włosy. Jeżeli to możliwe, warto powiesić narzędzie na ścianie. Taki sposób przechowywania zabezpiecza przed uszkodzeniem włosia i zapewnia jednocześnie odpowiednią cyrkulację powietrza.
Prawidłowo umyte i przechowywane narzędzie będzie służyło przez kilka remontów.
Rozcieńczalniki używane do mycia narzędzi są preparatami chemicznymi, dlatego pozostałości produktów powinny zostać zabezpieczone i oddane do utylizacji.
Samopolerujaca farba antyporostowa Farba antyporostowa Sea-Line jest łatwa w aplikacji, dostosowana na wody słone i słodkie, przeznaczona do stosowania na kadłubach stalowych, drewnianych i z laminatu. Charakteryzuje się szybkim czasem schnięcia. Nie należy używać do aluminium. Sposób aplikacji: Ręcznie: pędzel wałek Natrysk: natrysk bezpowietrzny Rozcieńczanie W przypadku konieczności rozcieńczenia farby przeciwporostowej zaleca się maksymalne rozcieńczenie […]
EPOXY PRIMER SPRAY (2K) to 2-składnikowy podkład epoksydowy o wielofunkcyjnym zastosowaniu. Oferowany w aerozolu (technologia Spray Max), umożliwia dokonanie profesjonalnej aplikacji natryskowej bez posiadania kompresora i pistoletu lakierniczego. INSTRUKCJA APLIKACJI: Bardzo dokładnie mieszaj produkt przez 2 minuty. Podczas mieszania z opakowania musi wydobywać się dźwięk poruszającej się kulki, umożliwiającej jednolite mieszanie wszystkich składników produktu. […]
POLYMER to elastyczna masa przeznaczona do uszczelniania oraz klejenia różnych rodzajów materiałów w dowolnych kombinacjach, bez konieczności stosowania wcześniej dodatkowych gruntów. Nowoczesny system aplikacji, umożliwia szybkie i precyzyjne dozowanie, bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi. OPIS PRODUKTU : POLYMER przeznaczony jest do stosowania na: laminatach poliestrowych oraz epoksydowych żelkotach stali (ocynkowanej, kwasowej, aluminium) szkle drewnie (również […]