Na filmie widzimy oczyszczanie pęcherza osmozy, w 1-2 sec. wydobywa się płyn z pęcherza osmozy.
Odpowiednie oczyszczenie a następnie szlifowanie usuniętych pęcherzy osmozy i przygotowanie podłoża po usunięciu pęcherzy jest niezbędne przed rozpoczęciem dalszych prac remontowych.
Pęcherze osmotyczne występują przeważnie poniżej linii wodnej jachtu lub motorówki.
Pierwsze pęcherze osmozy pojawiające się w laminacie przypominają niewinnie wyglądające wybrzuszenia na powierzchni.
Wraz zw wzrastającym ciśnieniem osmotycznym i napełnianiem się pęcherza płynem o kwaśnym (octowym) zapachu. Używając niewielkiej siły nacisku na pęcherz zaczyna się z niego wydobywać płyn .
Powstawanie pęcherzy, które jest równoznaczne ze zniszczeniem konstrukcji laminatu poliestrowo szklanego (LPS) następuje w wyniku procesu „dyfuzji” z otoczenia do struktur laminatu. Szczegółowo proces powstawania osmozy został opisany w artykule : Proces naprawy oraz przyczyny powstawania osmozy.
Jedynie całkowite usunięcie miękkich warstw maty oraz żelkotu ze wszystkich pęcherzy osmozy, całkowite oczyszczenie powierzchni laminatu z nich jest gwarancję prawidłowego wykonania dalszego procesu naprawy.
Podczas usuwania pęcherzy osmozy nie możemy zapomnieć że pęcherze osmozy powstają również w trudno dostępnych miejscach jak np. skrzynka mieczowa.
W artykule : NAPRAWA OSMOZY czyli krótka ściąga z etapów remontu – przedstawiamy KROK PO KROKU jak prawidłowo naprawiać laminat w przypadku pojawienia się pęcherzy osmotycznych.