Pasta polerska co warto wiedziec

Prace bosmańskie top strony

Pasta polerska co warto wiedzieć

Pasta polerska jest dziś niezbędnym materiałem wykorzystywanym zarówno podczas napraw i remontów jak i w trakcie budowy łodzi.

 Co uzyskujemy polerując powierzchnię?

Polerowanie to doprowadzenie do wyrównania powierzchni, dzięki któremu padające na nią promienie światła nie będą ulegały załamaniu. Idealne odbicie, czyli efekt Pasta polerska -Efekt Lustralustra, zależy od stopnia wygładzenia. Polerowanie przez wygładzenie powierzchni pozwala podnieść wizualne walory: zwiększa połysk, wydobywa głębię koloru oraz usuwa hologramy.

 

Na czym polega polerowanie?

Aplikacja żelkotów i lakierów, procesy chemiczne zachodzące w trakcie utwardzania, powodują samoczynne powstanie na Pasta polerska - Rozproszenie promienipowierzchni nierówności. Jeżeli dodamy do tego niedokładności aplikacji i uszkodzenia powstałe podczas prac (np. rozformowania kadłubów), okazuje się, że nie ma możliwości otrzymania idealnie gładkiej i jednocześnie równej powierzchni. W praktyce, każda powierzchnia wymaga dodatkowych prac wykończeniowych, polegających na usunięciu różnych typów defektów. Najprostszym, a zarazem najbardziej skutecznym sposobem wyrównania powierzchni jest obróbka papierami ściernymi. Szlifowanie papierami ściernymi jest jednak na tyle agresywne, że powierzchnia chociaż równa to nie jest gładka. Padające promienie zamiast odbijać się ulegają rozproszeniu, co postrzegane jest przez nasze oko jako matowa powierzchnia.

Polerowanie polega na bardzo delikatnej obróbce powierzchni, usuwającej  rysy szlifierskie pozostałe z wcześniejszych etapów przygotowawczych wykonywanych papierami ściernymi. W efekcie polerowania otrzymujemy wygładzenie powierzchni i swobodne, niezakłócone odbijanie się promieni światła od wypolerowanego elementu – do tych prac w końcowym etapie niezbędna jest pasta polerska.

Dlaczego pasta polerska poleruje?

Pasta polerska a w zasadzie właściwości wygładzania przez nią powierzchni zależą w głównej mierze od ziarna polerskiego. Większość past polerskich oparta jest na krzemionkach krystalicznych lub tlenkach aluminium. Zastosowanie w pastach polerskich Sea-Line / BRAYT nowoczesnych rodzajów ziarna o zmiennej gradacji, pozwala w pierwszym etapie na szybkie usunięcie rys przy jednoczesnym bardzo dobrym wygładzeniu powierzchni. Pasta polerska tego typu, wykorzystuje ziarno polerskie ulegające stopniowemu roztarciu, przechodząc w ostatnim etapie w stan emulsji zbliżonej w działaniu do mleczka polerskiego. Uzyskanie wysokiego połysku powierzchni możliwe jest więc przy wykorzystaniu tylko jednej pasty polerskiej, a dzięki takim właściwościom ziarna nie musimy używać do polerowania dwóch rodzajów pasty. Takie efekty nie są możliwe do uzyskania przez pasty opierające się na ziarnach starszej generacji. W tych pastach ziarna nie zostają całkowicie rozdrobnione. klasyczna pasta polerska powoduje konieczność używania systemów składających się z kilku past (np. 50, 100, a nawet 150). Zastosowane przez niektórych producentów dodatków do past polerskich w postaci wypełniaczy, może przez chwilę skutecznie oszukiwać odbijanie się promieni od powierzchni. Zmycie tych składników z elementu odsłoni niedoskonałości pasty, głębia koloru zgaśnie, a zmatowienia powrócą.

Co decyduje o agresywności / sile wycinania rys przez pasty polerskie?

O „sile wycinania rys” czyli agresywności decyduje rodzaj ziarna polerskiego zastosowanego w paście. Ziarno grubsze (o większej średnicy) to większa siła cięcia i możliwość Pasta polerska - dobór ziarna polerskiegousuwania głębszych rys. Niebezpieczeństwo stosowania pasty wyposażonej w agresywne ziarno polega na nieprawidłowym dobraniu siły cięcia do twardości podłoża. Wybór pasty ze zbyt agresywnym ziarnem powodować będzie powstawanie defektów na polerowanej powierzchni w postaci:

  • pojawienia się kręgów polerskich
  • zamglonego / przytłumionego połysku – efekt rozlanego mleka
  • utraty głębi koloru

Podczas polerowania powierzchni miękkich lub ciemnych kolorów konieczne jest zastosowanie pasty polerskiej z delikatniejszym ziarnem o mniejszej średnicy. Ziarno o mniejszej średnicy wymaga jednak podczas obróbki stosowania wyższych gradacji papierów ściernych, pozwalających ziarnu całkowicie usunąć rysę szlifierską. Stosowanie ziarna o mniejszej średnicy gwarantuje również uzyskanie lepszego wygładzenia powierzchni. W przypadku ciemnych kolorów stopień wygładzenia powierzchni bezpośrednio przekłada się na zdolność odbicia promieni czyli otrzymanie lepszego połysku.

Drugim składnikiem wpływającym na siłę cięcia past polerskich jest twardość ziarna polerskiego. Zbyt twarde ziarno to powstawanie uszkodzeń na powierzchni, podczas gdy ziarno zbyt miękkie będzie nieskuteczne w usuwaniu rys szlifierskich. Twardość ziarna decyduje również o zużyciu pasty oraz szybkości wykonywania prac polerskich.

Prawidłowe połączenie grubości ziarna (średnicy) z odpowiednią jego twardością i ilością pozwala regulować siłę cięcia pasty. Siła cięcia pasty czyli zastosowanego ziarna,  decyduje o możliwościach zastosowania danej pasty polerskiej na konkretnym typie podłoża po odpowiedniej obróbce papierami ściernymi.

Jaką pastę wybrać?

O wyborze pasty polerskiej decydują następujące elementy:

  • twardość podłoża
  • stan powierzchni i rodzaj uszkodzeń
  • pożądany efekt wykończenia
Twardość podłoża

Aby polerowanie było szybkie i skuteczne musimy zacząć od określenia stopnia twardości podłoża. Podłoże twarde czyli wszelkiego rodzaju żelkoty narzędziowe oraz żelkoty wymagają użycia past o większej sile cięcia. Idealnym rozwiązaniem na takie podłoże będzie pasta Sea-Line  S05 (ONE STEP, HEAVY CUT & GLOSS) lub klasycznej pasty S0 (FAST CUL & GLOSS). Ziarno zastosowane w tej paście pozwoli zakończyć prace szlifierskie na gradacji P800~P1200. Niższa gradacja znacznie skraca czasu poświęcony na oszlifowanie powierzchni, zdecydowanie przyspieszając prace. Usunięcie rys szlifierskich możliwe jest dzięki zastosowaniu ziarna o dużej średnicy i odpowiednio dobranej twardości. Użycie na twarde podłożę pasty lub mleczka polerskiego nie posiadających odpowiedniej siły cięcia może skutkować brakiem usuwania rys szlifierskich.

Wykonując prace polerskie na twardych lakierach 2K (dwu-komponentowe) warto rozważyć zastosowanie past o mniejszej średnicy ziarna. Pasta taka będzie również bezpieczniejsza w użyciu dla amatora. O pastach tego typu nie możemy mówić, że są mniej skuteczne.  Przykładem klasycznej pasty jest Sea-Line S1 lub nowa S1 PREMIUM (ONE STEP, CUT & HIGH GLOS). W pastach tych mała średnica ziarna połączona została z dużą twardością, dzięki temu możemy wykorzystywać ją również do polerowania tak trudnych (twardych) materiałów jak plexi czy poliwęglany bez efektu przymglenia powierzchni. Dla wykorzystania pełni możliwości pasty S1 PREMIUM lub S1, należy właściwie przygotować powierzchnie poprzez użycie wyższych gradacji papieru ściernego (minimum P1200).

Co oznacza pasta ONE STEP

Pasta oznaczona nazwą ONE STEP to pasta polerska pozwalająca uzyskać na polerowanej powierzchni porównywalny efekt finalny bez konieczności wykorzystywania dwóch produktów : klasycznej pasty (np. S1) i typowego mleczka polerskiego (np. S2). W pastach typu ONE STEP podczas polerowania ziarno polerskie ulega stopniowemu roztarciu, przechodząc w ostatnim etapie w stan mleczka polerskiego. Użytkując pasty ONE STEP bardzo ważne jest prawidłowe stopniowanie obrotów maszyny polerskiej (od minimalnych do maksymalnie 1800 obr./min). Pasty ONE STEP Sea-Line nie zawierają wosków oraz silikonów,  pozwalają jednak uzyskać połysk na powierzchni porównywalny z tym który otrzymamy wykorzystując mleczko polerskiego. W celu usunięcia hologramów z powierzchni niezbędne jest jednak użycie mleczek polerskich w których składzie znajdują się specjalne woski przeciw hologramowe.

Stan powierzchni i rodzaj uszkodzeń

Stan powierzchni lub rodzaj uszkodzeń pośrednio wpływa na wybór pasty polerskiej. Nieprawidłowe szlifowanie powierzchni oraz używanie zbyt agresywnych past polerskich to częste błędy popełniane przez amatorów polerowania. Zastosowanie pasty polerskiej Sea-Line S05, S0 lub delikatniejszych S1PREMIUM lub S1 na powierzchnię z której zniknął połysk, usuwanie drobnych defektów eksploatacyjnych jest możliwe bez konieczności wcześniejszego uciążliwego szlifowania jej papierami ściernymi. Zanim podejmiemy decyzję „szlifuję całą burtę” warto wykonać próbę możliwości wybranej polerskich pasty na fragmencie lub elemencie przeznaczonym do polerowania. Próba taka może pokazać, że szlifowania wymaga tylko kilka głębszych uszkodzeń.

Pożądany efekt wykończenia

Pożądany efekt końcowy to usunięcie wszystkich uszkodzeń oraz uzyskanie jak najwyższego połysku powierzchni. Zastosowanie pasty o mniejszym, a twardszym ziarnie jak w paście Sea-Line S1 PREMIUM lu S1 do polerowania ciemnych kolorów gwarantuje uzyskanie powierzchni o wyższym standardzie wykończenia (brak kręgów polerskich, wyższy połysk). Podobne efekty możemy uzyskać na jasnych kolorach wykorzystując pastę Sea-Line S0 lub S05.

Jeżeli powierzchnia wymaga jedynie odświeżenia lub oczekujemy uzyskania jeszcze wyższego poziom połysku, zdecydowanie lepsze efekty możemy uzyskać wykorzystując do polerowania mleczka polerskie.

Co to jest mleczko polerskie?

Mleczko polerskie posiada bardzo znikome właściwości ścierne, a usuwanie nim głębszych rys jest wręcz niemożliwe. O niewielkiej sile i agresywności mleczka polerskiego świadczy fakt, że służy one do usuwania rys szlifierski po papierach ściernych o gradacji powyżej P3000. Niewielka agresywność w praktyce oznacza, że mleczka są stosowane głównie do usuwanie z powierzchni defektów powstałych w wyniku polerowania pastą polerską i twardymi głowicami polerskimi. Mleczko polerskie to produkt głównie wykończeniowy, stworzony dla uzyskania jeszcze większego wygładzenia powierzchni i podniesienia jej połysku. Przeznaczenie mleczka polerskiego powoduje, że w przeciwieństwie do past polerskich w jego składzie znajdują się rożne wypełniacze. W składzie mleczka polerskiego Sea-Line S2 znajduje się bardzo drobne ziarno oraz specjalny wosk, który umożliwia usunięcie hologramów oraz mikrodefektów.

 Wnioski

Pasta polerska - efekt polerowaniaDobra pasta polerska to balans pomiędzy siłą cięcia, a możliwym do uzyskania połyskiem. Dobrze dobrana w dużym stopniu  decyduje o szybkości i efektach polerowania. Równie ważny wpływ na osiągane wyniki polerowania mają głowice polerskie, które opiszemy w kolejnych artykułach. Każdy rodzaj pasty wymaga zachowanie zasad dotyczących minimalnej gradacji papieru ściernego, prawidłowego przygotowania powierzchni oraz podstawowych zasad polerowania.

Pasta polerska zastosowana  zgodnie z zaleceniami producenta pozwoli na otrzymanie perfekcyjnych wyników i da nam możliwość wyróżnienia się wśród braci żeglarskiej ślicznym blaskiem naszego kadłuba.



Katalog Sea-Line

  • Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • linkedin
  • E-mail

Zobacz również

Newsletter
KOMPENDIUM WIEDZY Sea-Line
CZYLI ABC KONSERWACJI I NAPRAWY JACHTÓW oraz ŁODZI
Zamknij