Warto zadbać o narzędzia

Prace bosmańskie top strony

Warto zadbać o narzędzia

Pędzle czy wałki możemy wykorzystywać wielokrotnie, lecz musimy o nie odpowiednio zadbać. Jeżeli chcemy wykorzystać narzędzie przy kolejnym remoncie, niedopuszczalne jest doprowadzenie do utwardzenia się farby na wałku lub pędzlu, konieczne jest niezwłoczne umycie po zakończeniu prac, a następnie odpowiednie przechowywanie.
W niniejszym artykule postaramy się podpowiedzieć jak zadbać o narzędzia, aby korzystać z nich wielokrotnie.

Czy warto inwestować w profesjonalne narzędzia?

Pomimo iż profesjonalne narzędzia są zdecydowanie droższe niż amatorskie odpowiedniki, warto warto użyć pędzla professionaluwzględnić je w budżecie remontu. Inwestycja w zakup dobrego narzędzia do malowania, to bardzo często gwarancja właściwie przeprowadzonych prac, łatwiejsza aplikacja oraz uzyskanie oczekiwanego efektu końcowego.
Dzięki narzędziom dobrej jakości unikniemy uszkodzeń powłoki spowodowanych przez włosy zgubione przez pędzel czy defektów na powierzchni jak morka czy smugi. Uszkodzenia spowodowane przez takie narzędzie będą wyłącznie generować wyższe koszty remontu, a także obniżać estetykę wykonanych prac.

Czym myć pędzle, wałki?

Do usunięcia pozostałości farb używamy rozcieńczalników lub rozpuszczalników, które dzięki swojemu składowi chemicznemu mają właściwości rozpuszczania związków zwartych w farbach. Prawdopodobnie, dowolny rozpuszczalnik pozwoli w pewnym stopniu oczyścić narzędzie dzięki swoim właściwościom. Dowolny rozpuszczalnik nie jest niestety najlepszym możliwym produktem dla konkretnego rodzaju farby. Przystępując do czyszczenia narzędzi, warto kierować się właściwościami chemicznymi i wybierać produkty do czyszczenia według następującej kolejności:

  1. Dedykowany rozcieńczalnik przez producenta do konkretnego rodzaju farby. Składniki chemiczne dedykowanego przez producenta rozcieńczalnika, działając na wszystkie składniki produktu, będą najskuteczniejsze w użyciu. Korzystając z:
    • podkładów epoksydowych do mycia używamy rozcieńczalnika epoksydowego
    • farb lub lakierów poliuretanowych do mycia używamy rozcieńczalnika do poliuretanu
    • podkładów, farb lub lakierów 1K użyjmy do mycia dedykowanego przez producenta rozcieńczalnika do danego produktu 1K
    • farb przeciwporostowych do mycia używamy rozcieńczalnika do antifoulingu
    • do innych typów produktów używaj dedykowany do nich typ rozpuszczalnika
  2. Rozcieńczalniki uniwersalne, stosowane według powyższej zasady, będą również skutecznie czyściły narzędzia. Należy jednak pamiętać, że nie zaleca się używania uniwersalnych rozcieńczalników do rozcieńczania farb, gdyż mając inny skład chemiczny (w porównaniu do oryginalnego) mogą spowodować zmianę a nawet utratę parametrów podkładu, farby czy lakieru.
  3. Benzyna ekstrakcyjna, zwyczajowo stosowana jest do odtłuszczania powierzchni, ponieważ skutecznie rozpuszcza zanieczyszczenia organiczne. Benzynę ekstrakcyjną zalecamy stosować do mycia narzędzi, które wykorzystywano podczas malowania np. olejem teakowym.
Środki nie zalecane do mycia narzędzi

Zastosowanie nieodpowiedniego, często zbyt agresywnego rozpuszczalnika doprowadzi do oczyszczenia narzędzi z zabrudzeń i pozostałości po farbie, jednak jednocześnie może uszkodzić narzędzie. W przypadku pędzli wyższej jakości, wraz z mechanicznym przytwierdzeniem włosów skuwką do trzonka, wykorzystuje się specjalne kleje zapobiegające wypadaniu pojedynczych włosów podczas malowania. Klej, którym przytwierdzono włosie pędzli, może uszkodzić zbyt agresywny preparat do mycia narzędzi. Podobna sytuacja dotyczy wałków, dlatego na liście „nie zalecanych” preparatów do mycia narzędzi znajdą się:

  1. Aceton, nitro, styren etc. to preparaty, które posiadając właściwości do rozpuszczania substancji chemicznych, mogą spowodować rozpuszczenie klejów wykorzystywanych do mocowania włosia, powodując jego uszkodzenie.
  2. Remover, czyli środek do usuwania utwardzonych, zaschniętych farb z powierzchni. Ten rodzaj preparatów, wraz z chemicznych usunięciem (rozpuszczeniem) utwardzonych farb, uszkodzi całkowicie lub obniży parametry aplikacji umytego z zaschniętych farb pędzla czy wałka.
  3. Cleaner, zmywacze to rodzaj rozpuszczalnika o typowo specjalistycznym zastosowaniu. Zmywacze służą do szybkiego oczyszczania powierzchni z olejów, tłuszczu, silikonu, smoły, lecz nie sprawdzają się podczas mycia narzędzi.
  4. Woda, może być używana do mycia produktów wodorozcieńczalnych, które nie są wykorzystywane w produktach jachtowych.
Jak umyć pędzel lub wałek ?

Pamiętajmy, że preparaty przeznaczone do mycia są związkami chemicznymi. Używajmy produktów ochrony osobistej (rękawiczki, okulary, maseczki) nie tylko podczas malowania, ale również podczas mycia narzędzi.

Myjąc narzędzia postępuj według następujących zasad:

  1. Umyj narzędzia niezwłocznie po zakończeniu prac, zapobiegając utwardzeniu się farb.
  2. Przygotuj dwa pojemniki do mycia o odpowiedniej wielkości (puszki lub kuwety), pozwalające swobodnie operować zanurzonym narzędziem. Rozpoczynając mycie narzędzi, wypełnij je odpowiednim rozcieńczalnikiem.
    • Pojemnik pierwszy wykorzystaj do mycia wstępnego
    • Pojemnik drugi użyj do mycia finalnego
    • Uważaj, rozcieńczalniki są produktami płynnymi, łatwo je rozlać podczas mycia narzędzi.
  3. Zanurz całkowicie narzędzie w rozcieńczalniku i wykonując delikatne ruchy, przyciskając, wyginając lub rolując wałek, postaraj się by pozostałości farby całkowicie rozpuściły się w płynnie.
  4. Po wstępnym umyciu, dokładnie odsącz pozostałości zanieczyszczonego rozcieńczalnika z narzędzia. Możesz wykorzystać do tego celu chłonne ręczniki papierowe lub bawełniane.
  5. Przełóż narzędzie do pojemnika przeznaczonego do mycia finalnego i ponownie wykonując delikatne ruchy, przyciskając, wyginając lub rolując wałek, bardzo dokładnie oczyść narzędzie z resztek farby.
  6. Szczególną uwagę podczas mycia finalnego należy zwrócić na elementy niewidoczne jak skuwka pędzla czy wnętrze wałka. Do dokładnego ich umycia możemy użyć dodatkowo małego pędzla, którym czyścimy trudno dostępne miejsca.
  7. Jeżeli zauważyłeś, że rozcieńczalnik użyty do mycia finalnego jest już mocno zanieczyszczony i nie usuwa całkowicie farby z narzędzia, wymień rozcieńczalnik na nowy.
  8. Mycie narzędzi rozcieńczalnikiem wykonujemy aż do całkowitego pozbycia się farb.
  9. Po zakończeniu mycia rozcieńczalnikami narzędzie dodatkowo płuczemy w czystej wodzie i pozostawiamy do wyschnięcia.
Przechowywanie

Zarówno warunki jak i sposób magazynowania są bardzo ważne. Nie zaleca się przechowywania narzędzi zanieczyszczonych farbami. Narzędzie, w którym nastąpiło „zaschnięcie” farby, zwłaszcza w skuwce utrzymującej delikatne włosy lub wewnątrz wałków, ulegnie definitywnemu uszkodzeniu. Utwardzony produkt lakierniczy wewnątrz skuwki lub wałka, będzie niemożliwy do oczyszczenia i spowoduje wykruszanie lub wyłamywanie fragmentów włosów.
Czyste narzędzia przechowuj w suchych pomieszczeniach. Nadmierna wilgoć lub bezpośredni kontakt z wodą mogą powodować powstawanie korozji na stalowych elementach. Pędzle i wałki ustaw w odpowiedniej pozycji, włosiem do góry w przygotowanej puszcze lub połóż w taki sposób by nie odkształcały się włosy. Jeżeli to możliwe, warto powiesić narzędzie na ścianie. Taki sposób przechowywania zabezpiecza przed uszkodzeniem włosia i zapewnia jednocześnie odpowiednią cyrkulację powietrza.

Prawidłowo umyte i przechowywane narzędzie będzie służyło przez kilka remontów.


Pamiętaj o środowisku

Rozcieńczalniki używane do mycia narzędzi są preparatami chemicznymi, dlatego pozostałości produktów powinny zostać zabezpieczone i oddane do utylizacji.

Katalog Sea-Line

  • Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • linkedin
  • E-mail

Zobacz również

Newsletter
KOMPENDIUM WIEDZY Sea-Line
CZYLI ABC KONSERWACJI I NAPRAWY JACHTÓW oraz ŁODZI
Zamknij